1. místo v celostátní soutěži Zdravá 5

Zdravá 5 je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy, který je zaměřený na zdravý životní styl, především v oblasti zdravé stravy. Projekt je pod patronací Nadačního fondu Albert a každoročně vyhlašuje kulinářskou soutěž Finále Zdravé 5 pro MŠ a ZŠ, které jsme se letos poprvé zúčastnili. Do základního kola se za III. třídu přihlásilo tříčlenné družstvo, které po splnění úkolu "obilniny na talíři" postoupilo do velkého finále, které se odehrávalo v Praze v pátek 26. 5.

Ve finálovém kole na naše družstvo čekaly 3 úkoly. Prvním bylo přivézt pro porotu nějakou svačinku. Žáci připravili mističky s bílým jogurtem, mangem a granolou a k tomu lahodnou domácí mangovou limonádu. Sami upekli granolu i udělali rozvar z manga. Mističky a skleničky pak na místě jen dozdobili mátou a symbolem motýla, kterého si tým dal do názvu. Svačinka pro porotce nesla název Dotek motýlích křídel, protože byla lehká a barevná shodně jako motýli. A proč zrovna motýl? Motýl našeho družstva je propojen s táborským nadačním fondem P3tule, který podporuje děti s onkologickým onemocněním a jejich rodiny. Sušenky, které pekli žáci v základním kole, byly určeny právě NF P3tule, přes který poputují do Domu Ronalda McDonalda. Jedná se o první českou stavbu s tímto názvem, která stojí přímo v areálu Fakultní nemocnice v Motole a slouží jako dočasný domov rodinám dětí, které se zde dlouhodobě léčí.

Druhý soutěžní úkol obsahoval teorii z oblasti zdravé výživy. Žáci si vylosovali otázku, na kterou však bravurně odpověděli a zajistili si tak další postupové body.

Třetím úkolem bylo vytvořit kreativní dílo z připraveného ovoce a zeleniny. Den předem se tým dohodl, že bude tvořit z ovoce "zdravé Mc menu". Vymysleli si, z čeho bude, avšak připravené ingredience neodpovídaly jejich představám, proto musela přijít na řadu improvizace, která však všechny na místě překvapila, porotu nadchla a pojistila tak další cenné body.

Verdikt poroty byl jednoznačný, a tak naše družstvo zvítězilo v kategorii 3. - 5. tříd. Radost byla ohromná. Žáci si odnesli výhru, dárky, zažili skvělou atmosféru, mnohému se přiučili, spolupracovali a zjistili, že i zábavnou soutěž mohou spojit s dobrým úmyslem někomu pomoci, proto je po celou dobu soutěže provázelo motto plné naděje: "Zrovna, když si housenka začínala myslela, že je život u konce, proměnila se v krásného motýla". 🦋